Dieta bezglutenowa

|  
(0 votes)

Dieta bezglutenowa – moda czy sposób na zdrowszy styl życia?

Jeśli chociaż trochę interesujesz się dietetyką, zapewne zauważyłeś, że od jakiegoś czasu gluten i pszenica cieszą się złą sławą. Coraz popularniejsza staje się dieta bezglutenowa, a dopisek „gluten-free” na produktach spożywczych podwyższa ich atrakcyjność i jest coraz bardziej pożądany przez konsumentów.

Jednak przypomnijmy sobie kiedy dieta bezglutenowa wspomaga leczenie i działa korzystnie, a nie jest jedynie wymysłem osoby stosującej tego typu dietę.

Dietę bezglutenową powinny bez wątpienia stosować osoby chore na celiakię (trwająca całe życie nietolerancja glutenu) oraz osoby z alergią na gluten/pszenicę/żyto/jęczmień. Badania również pokazują zbawienny wpływ wykluczenia glutenu u osób z zapaleniem tarczycy Hashimoto, autyzmem lub z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W świetle dzisiejszej wiedzy wykluczenie glutenu u osób zdrowych nie ma żadnego poparcia naukowego. Więc jeśli nie jesteś uczulony, nie chorujesz na celiakię czy wspomniane choroby autoimmunologicznie, nie musisz przejmować się (bez)glutenowym szaleństwem.

Kilka zasad bilansowania diety bezglutenowej:

  • W każdym posiłku musi znaleźć się produkt białkowy np. mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe oraz zboża bezglutenowe: amarantus, kasza gryczana, jaglana lub quinoa (również świetne zródło białka)
  • W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się również mak, sezam, słonecznik, dynia, migdały i orzechy
  • W sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz produkty bezglutenowe np. specjalne makarony, mąki bezglutenowe np. mąkę ryżową, gryczaną, płatki owsiane bezglutenowe, siemię lniane bezglutenowe
  • Zródłem błonnika w diecie powinny być warzywa, owoce surowe, kasze bezglutenowe, ryż brązowy
  • Wapń i witaminę D uzupełnisz przez stosowanie mleka i przetworów mlecznych, tłustych ryb, masła, jarmużu, suszonych fig, migdały i orzechy.
  • Magnez znajdziesz w gryce i prosie (mąki i kasze), ziarnie sezamu i słonecznika, w kakao, czekoladzie, bananach i orzechach.

·         Pamiętaj, że wiele gotowych produktów „gluten free” np. pieczywo bezglutenowe będzie miało skład przypominający tablicę Mendelejewa ;-) Dlatego pomyśl o wypieku własnego pieczywa. Do wypieku użyj np. mąki gryczanej, siemienia lnianego, czarnuszki, nasion Chia.

Autorem tego tekstu i kilku innych artykułów poświęconych diecie i zdrowemu odżywianiu jest Anna Zielińska - magister dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Studiowała również zdrowie publiczne na Syddansk Universitet w Danii poszerzając swoją wiedzę z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Przeciwniczka stosowania nieracjonalnych diet, uczących nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Pasjonatka zdrowego żywienia. Więcej informacji: zielinska.dobrydietetyk.pl

Written By:

Anna Zielińska
mgr Anna Zielińska, dietetyk 
Poradnia Dobry Dietetyk w Chorzowie
ul. Szczecińska 10,
Więcej informacji: zielinska.dobrydietetyk.pl/
 
Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media