Czy warto jeść orzechy?

|  
(0 votes)

Czy warto jeść orzechy?

Już badania z lat 90-tych wykazały, że orzechy posiadają właściwości prozdrowotne, szczególnie dla układu krążenia. Badacze zaczęli się zastanawiać, dlaczego orzechy, pomimo prawie 80% zawartości tłuszczu w składzie i wysokiej kaloryczności, są odpowiedzialne za ochronne działanie przed wystąpieniem zawału serca i udarów mózgu.

Co pokazały wyniki kolejnych badań? Po pierwsze, większość tłuszczów zawartych w orzechach, to jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To właśnie one przyczyniają się do obniżenia „złego” cholesterolu LDL i zmniejszają stężenie lipidów we krwi. Kwasy omega 3 zmniejszają również ciśnienie tętnicze krwi, działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko rozwoju depresji. Orzechy włoskie i makadamia posiadają bardzo korzystny dla organizmu człowieka stosunek kwasów omega 6 do omega 3 (są idealne dla osób z zaburzeniami lipidowymi). 

Czy orzechy tuczą? Niekoniecznie. Badania wykazały, że regularna, umiarkowana konsumpcja orzechów nie prowadziła do przyrostu masy ciała. Orzechy są sycące, dzięki czemu nie mamy chęci podjadania i łatwiej przestrzegać regularności posiłków.

Orzechy są bogate w antyoksydanty, dlatego przypisuje się im również działanie przeciwnowotworowe. Są bogate w:

  • witaminę E, antyoksydant o własnościach zmiatających wolne rodniki 
  • kwas foliowy, który m.in. zapobiega wzrostowi stężenia homocysteiny we krwi 
  • magnez, który reguluje ciśnienie tętnicze
  • wapń (od niego zależy funkcjonowanie serca oraz ciśnienie tętnicze)
  • fosfor

Dla kogo orzechy? Osobami które powinny w szczególności spożywać orzechy są dzieci, sportowcy, osoby aktywne fizycznie, osoby pracujące przy biurku, osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Osoby z nadmierną masą ciała muszą pamiętać o umiarze, ponieważ orzechy są dosyć kaloryczną przekąską.

Podsumowując, dorzucenie garści orzechów do posiłków w ciągu dnia nie wydaje się skomplikowane, a może przynieść duże korzyści dla naszego organizmu. Badania z ostatniej chwili wykazują, że spożycie orzechów zmniejsza śmiertelność ze wszystkich przyczyn, w tym sercowo-naczyniowych oraz nowotworów.

Ciekawostka: Jeden orzech brazylijski spożywany w ciągu dnia zapewni nam dzienną dawkę selenu! Natomiast migdały mają najwięcej witaminy „młodości” (czyli witaminy E) oraz błonnika ze wszystkich orzechów.

Autorem tego tekstu i kilku innych artykułów poświęconych diecie i zdrowemu odżywianiu jest Anna Zielińska - magister dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Studiowała również zdrowie publiczne na Syddansk Universitet w Danii poszerzając swoją wiedzę z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Przeciwniczka stosowania nieracjonalnych diet, uczących nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Pasjonatka zdrowego żywienia. Więcej informacji: zielinska.dobrydietetyk.pl

Written By:

Anna Zielińska
mgr Anna Zielińska, dietetyk 
Poradnia Dobry Dietetyk w Chorzowie
ul. Szczecińska 10,
Więcej informacji: zielinska.dobrydietetyk.pl/
 
Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media