Woda kokosowa

|  
(0 votes)

Jeśli szukasz napoju, który idealnie nawadnia, jest niskokaloryczny, słodki i w 100% naturalny, idealnym rozwiązaniem jest woda kokosowa. To orzeźwiający napój, popularny głównie w krajach klimatu tropikalnego. Pity przez światowe gwiazdy tj. Rihanna, Demi Moore, reklamowany przez celebrytów.

Jest uzyskiwany z młodych, zielonych, zdrowych kokosów. Jeden owoc może zawierać od 200 ml do 1 litra wody. Do kartonika czy też butelki w sklepie woda trafia prosto ze zródła, czyli z wnętrza kokosa w sterylnych warunkach. Dzięki temu nie traci swoich magicznych właściwości, które zawdzięcza dzięki obecności witamin, minerałów, elektrolitów, cytokin oraz aminokwasów.

Dlaczego woda kokosowa jest taka wyjątkowa i jaki efekt prozdrowotny może nam zapewnić?

Przede wszystkim jest ona naturalnym izotonikiem, który świetnie nawodni Twój organizm. Poziom elektrolitów jest w niej niemal identyczny jak w osoczu ludzkiej krwi. Pomimo bardzo lekkiej  konsystencji,  woda kokosowa ma proporcjonalnie lepszy skład minerałów takich jak wapń, żelazo, mangan, magnez i cynk, niż niektóre soki owocowe. Poza tym jest mniej kaloryczna i zawiera mniej cukru, co ma znaczenie dla osób dbających o linię.

Druga sprawa, woda kokosowa jest doskonałym źródłem potasu, dzięki czemu pomaga przywrócić odpowiednie nawodnienie w przypadku wymiotów, intensywnego wysiłku lub biegunek. Łagodzi również skutki przedawkowania alkoholu, okazuje się być idealna „na kaca”.

Wiadomość dla Pań i nie tylko! Badania naukowe wskazują, że dzięki zawartości cytokin w wodzie kokosowej wykazuje ona istotne działanie anti-aging, antyrakotwórcze i przeciwzakrzepowe. Kinetyna, w którą napój ten jest bogaty wzmacnia oraz poprawia elastyczność skóry i przeciwdziała jej starzeniu.

Woda kokosowa jest złożona z wielu naturalnie występujących enzymów bioaktywne tj. fosfatazy kwasowej, dehydrogenazy. Enzymy te pomagają w trawieniu.

Polecana również dla diabetyków, sportowców, osób z chorobami nerek oraz osób na dietach odchudzających.

Jest też lepszą alternatywą, aby zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu niż sztuczne izotoniki przesycone chemią, barwnikami oraz bezalkoholowe drinki kupowane przez nas w upały.

Uwaga! Woda kokosowa może okazać się nieodpowienia dla sportowców biorących udział w bardzo intensywnych treningach, ponieważ w porównaniu z niektórymi napojami izotonicznymi ma zbyt niską zawartość węglowodanów i sodu, które są niezbędne do uzupełnienia po hardcorowych treningach.

RIHANNA

Autorem tego tekstu i kilku innych artykułów poświęconych diecie i zdrowemu odżywianiu jest Anna Zielińska - magister dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Studiowała również zdrowie publiczne na Syddansk Universitet w Danii poszerzając swoją wiedzę z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Przeciwniczka stosowania nieracjonalnych diet, uczących nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Pasjonatka zdrowego żywienia. Więcej informacji: zielinska.dobrydietetyk.pl 

fotografia: Tomasz Prokopowicz (wafel.pl)

Written By:

Anna Zielińska
mgr Anna Zielińska, dietetyk 
Poradnia Dobry Dietetyk w Chorzowie
ul. Szczecińska 10,
Więcej informacji: zielinska.dobrydietetyk.pl/
 
Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Media